CfP: Měšťanská veřejnost diskutuje o umění
Ústav dějin umění a Ústav pro českou literaturu AV ČR si vás dovolují pozvat na workshop pořádaný v rámci programu Strategie AV21 Město jako laboratoř změn Měšťanská veřejnost diskutuje o uměníInstituce, sítě a kritická praxe v českých zemích v 19. století.
Cílem konference je na příkladu českých zemí a v konfrontaci s širším evropským kontextem prozkoumat utváření veřejných či polo-veřejných prostorů diskuse o umění (muzeum, galerie, výstavní síň, prostory obchodu, salón, foyer divadla, koncertní síň, klub či společnost) a relevantní mediální scény v komunikačních sítích (kritika, překlady, vystavování, propagace, časopisecká výměna). Budeme sledovat jejich vztah k vývoji národní literatury a umění, resp. jejich autonomizaci jako předpoklad postupné artikulace modernistických proudů v umění. V souvislosti s tím věnujeme pozornost i vývoji představ o uměleckém díle, jeho specifické „politice“ ve střetu s tradičními představami o „pozitivním“ působení umění i principiálními poukazy na jeho nedokonalost ze strany kritiky (Steffen Martus). Současně se dotkneme otázky, jaké strategie generovalo městské prostředí, jeho média a umělecké instituce a jak se tyto strategie (např. mechanismy soupeření prostřednictvím periodik nebo výstavních aktivit) projevily v budování moderních komunit. Naším cílem je uvažovat nejen o historických a politických souvislostech popsané diversifikace, ale kriticky se dotknout také jejích důsledků, které v nejrůznějších podobách soupeření, srovnávání a vyloučení můžeme sledovat dodnes.
Své návrhy na příspěvky s anotací v rozsahu max 900 znaků posílejte na adresy: dobias@ucl.cas.cz a machalikova@udu.cas.cz do 30. června 2023. O výběru příspěvků budete vyrozuměni v průběhu července 2023. Počítáme s finálními příspěvky v délce 20 minut.Kolokvium je plánované jako dvoudenní, s mezinárodní účastí. Konferenčními jazyky budou angličtina a čeština. Vybrané a následně editované příspěvky plánujeme vydat tiskem.
Více informací naleznete zde: